Los Cuscatlecos w cieniu groźby zawieszenia przez FIFA po sukcesach na boisku i z nowymi twarzami w kadrze wyczekują kolejnych wyzwań. Najbliższe z nich to Gold Cup CONCACAF.
Rezygnacje z gry w kadrze (jak Tomas Romero wodzony na pokuszenie przez kadrę USA) oraz deklaracje chęci gry (jak ta Alexa Rondana wyrachowana decyzja tuż po awansie do oktagonu eliminacji Mistrzostw Świata przez Salwador) składane w ostatniej chwili przed dużym turniejem, macki polityków kładzione na piłkarską federację, kadrowicz wyrzucony ze zgrupowania za spóźnienie na trening…
Czy można być bardziej latynoamerykańskim niż kadra Salwadoru? Jednak oprócz lokalnego folkloru od niedawna za “La Azul y Blanco” stoi coraz lepsza piłkarska jakość. Ten liczny jak na ten region naród, pomimo stosunkowo słabej personalnie kadry, wydaje się być gotowy do dogrywki w “wojnie futbolowej” lepiej niż kiedykolwiek wcześniej.
Dotychczas już poznani rywale grupowi: Meksyk i Curacao na pewno nie stawiają La Selecty w roli faworyta do awansu. Tych pierwszych ostatni raz pokonali w 2009 roku w eliminacjach mundialu. Przeciwników z Curaçao pokonali zaś podczas ostatniego Gold Cup, a ich bilans wszechczasów jest imponujący: w 20 wspólnych meczach ulegli karaibskiemu państewku tylko raz i to w 1966 roku.
Salwadorczycy do turnieju przygotowują się w Chorwacji, gdzie zagrają towarzysko z Katarem. Jeszcze przed wylotem do Europy skonfrontują się w Stanach Zjednoczonych z Gwatemalą.
TRENER
Hugo Pérez to 57-letni szkoleniowiec urodzony w salwadorskiej Santa Ana. Od 11 roku życia ukształtowany piłkarsko w Stanach Zjednoczonych, których obywatelstwo otrzymał po kilku latach pobytu w kraju. W trakcie kariery grał u boku Kazimierza Deyny, by pod koniec lat 80. zdobyć Mistrzostwo USA (MISL). W latach 90. kontynuował karierę w Europie, gdy po niedoszłym transferze do Ajaxu Amsterdam trafił do Francji, a następnie Szwecji. Po przygodzie w Arabii Saudyjskiej trafił z powrotem do USA, by w kolejnym kroku wrócić do klubu swojego ojca i dziadka. Z FAS Santa Ana sięgnął po dwa mistrzostwa Salwadoru i zakończył karierę.
Nigdy nie zagrał dla reprezentacji Salwadoru. Wybrał “Jankesów”, z którymi pojechał na dwie olimpiady oraz Mistrzostwa Świata 1994. Praca w kadrze to jego pierwsza samodzielna w seniorskim futbolu. Historia pracy Pereza z La Selecta, którą zaczął pisać w kwietniu 2021 roku jak dotychczas wygląda obiecująco.
NAJWIĘKSZA GWIAZDA
Doświadczony defensywny pomocnik grający regularnie od 2014 roku w MLS jest największym filarem kadry Salwadoru. 31-letni Darwin Ceren reprezentował swoją ojczyznę już 63-krotnie i dzięki ogromnemu doświadczeniu (130 meczów w MLS) musi odegrać kluczową rolę na “kierownicy” Los Cuzcatlecos.
MŁODY WILK
20-latek urodzony w Holandii jest jednym z owoców aktywnego poszukiwania dla kadry graczy z salwadorskimi korzeniami. Enrico Hernández mógł teoretycznie reprezentować: Salwador (ojciec), Finlandię (matka), Curaçao (dziadkowie) czy Holandię (kraj urodzenia). Napastnik jeszcze nie zdołał zadebiutować w trykocie pierwszej kadry swojej ojczyzny jednak reprezentował ją w turnieju eliminacji olimpijskich. Na co dzień zdobywa swoje pierwsze minuty na boiskach Eredivisie, gdzie gra w barwach Vitesse Arnheim.
PLUSY I MINUSY
+ bardzo dobre wyniki od czasu nowego selekcjonera (awans do finałowej rundy kwalifikacji do MŚ oraz na Gold Cup)
+ liczne wzmocnienia kadry zawodnikami z salwadorskimi korzeniami
– słabsza kadra na tle sąsiadów z regionu – nadal niewielu “legionarios” grających poza ojczyzną
– niewielkie zgranie trzonu kadry z nowymi kolegami
Momenty chwały na Gold Cup CONCACAF
- II miejsce na CONCACAF Championships w 1963 roku
- 5 x ćwierćfinał (ostatni raz w 2017 roku)
Poprzednie turnieje (historia występów)
- debiut w 1996r. w grupie: USA (0-2) oraz Trynidad i Tobago (3-2) brak awansu z grupy (II miejsce)
- w grupie: Gwatemala (0-0), Brazylia (0-4), Jamajka (0-2) brak awansu z grupy (IV miejsce)
- 2002 w grupie: Meksyk (0-1), Gwatemala (1-0), awans do ćwierćfinału (II miejsce w grupie), w ¼ finału 0-4 z USA.
- 2015 r. w grupie: Kanada (0-0), Kostaryka (1-1), Jamajka (0-1) brak awansu (III miejsce w grupie)
- w grupie: Meksyk (1-3), Curacao (2-0), Jamajka (1-1), awans do ćwierćfinału (III miejsce w grupie), w ¼ finału USA (0-2)
- w grupie: Curacao (1-0), Jamajka (0-0), Honduras (0-4), brak awansu (III miejsce w grupie)