Przedstawiam subiektywną listę najciekawszych i najładniejszych herbów National Premier Soccer League, czyli umownej czwartej ligi piłki nożnej w Stanach Zjednoczonych.
Detroit City FC
Rok założenia: 2012
Detroit, Michigan
Logo nawiązuje do jednego z symboli Detroit, czyli rzeźby powstałej w 1958 r., o nazwie „The Spirit of Detroit”. Lilie Francuskie (Fleur-de-lis) w tle i przydomek drużyny “Le Rouge” nawiązują do francuskich początków miasta. Długoletnią tradycją jest ubieranie posągu w koszulki drużyn, które awansowały do play-offów (na obrazku świętowanie play-offów dla Red Wings z NHL). Panie Garber, a może za kilka lat kibice będą mogli ubrać Ducha Detroit w burgundowe koszulki City FC?
Virginia Beach City FC
Rok założenia: 2013
Virginia Beach, Virginia
Gdy zakładasz klub piłkarski w mieście o przydomku “Miasto Neptuna”, w herbie koniecznie trzeba zaznaczyć obecność boga mórz (jego obecność w mieście zaznaczona jest skromną 10-metrową rzeźbą). Na herb wybierasz trójząb, dodatkowo kolorami nawiązujesz do bazy marynarki wojennej przylegającej do miasta i masz przepis na piękne logo.
Ozark FC
Rok założenia: 2017
Springdale, Arkansas
Herb, z którym miałem najwięcej problemów… Jak na amerykańskie standardy, jest bardzo mało informacji o klubie i logo. Na szczęście mają sprawnie działający fanpage na Facebooku. Małe ćwiczenie na spostrzegawczość, jakie symbole widzicie na herbie? Rozwiązanie na końcu wpisu.
Birmingham Hammers
Rok założenia: 2013
Birmingham, Alabama
Nazwa i logo nawiązują do młotów znajdujących się na fladze miasta Birmingham. Młoty symbolizują ogromny rozwój „Magicznego Miasta”, z udziałem przemysłu metalurgicznego i rozwój kolei w latach 1880-1920. Patrząc na wspólne cechy miast Birmingham (w USA i UK) proponuje wójtom postpegeerowych wsi przechrzcić miejscowości na Birmingham – industrializacja i rozwój przemysłu w pakiecie z nazwą.
FC Witchta
Rok założenia 2013
Witchta,Kansas
Nazwa klubu (i całego miasta) pochodzi od unii plemion zamieszkujących głównie tereny Teksasu i Kansas. Gwiazda w herbie klubu nawiązuje do przydomku miasta. „Światowa stolica lotnictwa” została tak nazwana z powodu ogromnej ilości baz lotniczych i fabryk przemysłu lotniczego. Pszenica w herbie nawiązuje do rolnictwa Kansas, a znak w środku to indiański symbol stałego, bezpiecznego domu.
Fort Worth Vaqueros
Rok założenia: 2013
Fort Worth, Texas
Fort Worth, czyli 16. największe miasto USA (na Polskie realia – Toruń). Logo klubu odnosi się do flagi i historii miasta, gdyż swój rozwój zawdzięcza ono bydłu. Miasto było głównym punktem zbornym i ostatnią stacją kolei, specjalizującej się w przewozie krów. Hiszpańska nazwa Vaqueros („kowboj”) ma podkreślać wieloetniczność regionu.
Minneapolis City SC
Rok założenia: 2016
Minneapolis, Minnesota
Logo, w założeniu, miało być inne niż wszystkie tradycyjne herby i przez to zostało zaprojektowane przez zespół projektantów. Czekam teraz na derby w Open Cup z Minnesotą United,bo aktualnie w logach jest 1-0 dla City SC.
Hartford FC
Rok założenia: 2016
Hartford, Connecticut
Logo nawiązuje do kopuły na fabryce broni, stworzonej przez najbardziej znanego mieszkańca Hartford, czyli Samuela Colta. Drużyna nosi przydomek “The Colts”.
Oxnard Guerreros FC
Rok założenia: 2016
Oxnard, California
Guerreros po hiszpańsku to wojownicy. Barwy i podobizna wojownika Majów “subtelnie” nawiązuje do populacji miasta Oxnard, gdzie blisko 75% mieszkańców określa siebie jako Latino.
Erie Commodores FC
Rok założenia: 2009
Erie, Pensylwania
Nazwa i logo nawiązuje do bitwy o jezioro Erie,podczas której w 1813 r. flota USA rozbiła flotę Brytyjczyków. Stroną amerykańską dowodził Oliver Perry, który w owej bitwie kazał wywiesić flagę “Nie poddawajcie okrętu”, Słowa te zostały później hasłem bojowym całego US Navy.
I na koniec rozwiązanie zagadki.
Autor tekstu: Bartosz Kiernicki