Cztery bramki (najwięcej w zespole) w tym sezonie MLS zdobył nasz reprezentant Adam Buksa grający w New England Revolution. Wszystkie gole strzelone głową po dośrodkowaniach z bocznych sektorów. Trzy z nich po dynamicznych akcjach, natomiast jedno trafienie po stałym fragmencie gry. Oprócz dobrych warunków fizycznych (190,5cm wzrostu) Adam Buksa potrafi świetnie znaleźć i wykorzystać przestrzeń do uderzeń głową.
Na początek grafika z pozycjami, z których Buksa zdobywał gole oraz grafika przedstawiająca, z których miejsc była dośrodkowywana piłka.
Atakujący bez piłki
Na bazie obserwacji Buksa dostrzega partnera z piłką, przeciwników, a także wolną przestrzeń. Obserwacja partnera z piłką, a następnie ruch w wolną przestrzeń z jednoczesnym wskazaniem partnerowi gotowości do działania powoduje, że Buksa zwiększa sobie możliwości zdobycia bramki.
Kolejnym bardzo ważnym działaniem Adama Buksy po tym, jak partner dostrzega jego gotowość, jest zajęcie przestrzeni, a dokładnie zajęcie pozycji w świetle bramki. Po wcześniejszym wyciągnięciu obrońcy ze światła Buksa ponownie podąża do pozycji, z której zdecydowanie łatwiej będzie zdobyć gola. Selekcja informacji ważnych dla tych sytuacji, pozwala mu realizować konkretne cele.
Przewidywanie
Bezpośrednio przed podjęciem decyzji, zawodnik powinien przewidzieć kolejne działania. Antycypacja wyróżnia napastników i jest nieodłącznie związana z wiedzą i doświadczeniem. Wydaje się, że wskaźnik przewidywania Buksy jest na co raz wyższym poziomie.
Wykonanie
Boiskowa analiza i obserwacja umożliwia zawodnikowi podjęcie decyzji o wyborze działania oraz sposobie wykonania. Możemy dostrzec częste ustawiania się w pozycji otwartej, ochronę piłki poprzez uniesione do boków ręce i odpowiedni timing – wyskok i uderzenie piłki na optymalnej wysokości. Przy takich warunkach fizycznych, koordynacyjnych szanse na zdobywanie bramek zdecydowanie się zwiększają.
Warto podkreślić, że oprócz powyższych elementów Buksa prawidłowo obserwuje przestrzeń bliższą i dalszą od piłki, dodatkowo odpowiednio interpretuje punkty odniesienia jak linie, strefy i sektory boiska dzięki czemu łatwiej (często szybciej) mu zajmować i wykorzystywać przestrzenie do finalizacji.
Poniżej krótka analiza zachowań przy wszystkich czterech golach strzelonych przez Adama Buksę w tym sezonie MLS.