Canadian Premier League to nowa liga piłkarska, która powstaje na naszych oczach. Przede wszystkim będzie to liga w pełni profesjonalna, w której będzie grać siedem drużyn, każda z nich rozegra 28 meczów (14 domowych i 14 wyjazdowych). W przeciwieństwie do większości profesjonalnych lig Ameryki Północnej nie będzie systemu play-off, tylko podział na rundę wiosenną (krótszą – 10 kolejek) i jesienną (dłuższą – 18 kolejek) z przerwą wakacyjną. Mistrzowie rund spotkają się w CPL Championship, w którym zagrają o mistrzostwo ligi i miejsce w CONCACAF League 2020 (odpowiednik Ligi Europy UEFA).
Z powodu reformy formatu Ligi CONCACAF (w trzeciej edycji tego turnieju będą rywalizować 22 zespoły, zamiast 16 jak w latach poprzednich) oraz opieszałości CSA (odpowiednik PZPN) tylko trzy kluby “fundatorskie” będą rywalizować o udział w CONCACAF League 2019, są to FC Edmonton, Forge FC oraz Valour FC. Kluby te mają specjalnie rozłożony grafik spotkań by rozegrać wszystkie bezpośrednie starcia (dom i wyjazd) między 4 maja a 15 czerwca, aby zdążyć rozstrzygnąć, który zespół będzie reprezentował CPL w Lidze CONCACAF. Sześć najlepszych drużyn tych rozgrywek dostanie automatyczny awans do CONCACAF Champions League 2020.
Kluby CPL będą także rywalizować z klubami MLS, USL, i półamatorskiej Première Ligue de soccer du Québec (PLSQ) w mistrzostwach Kanady o Voyageurs Cup (zwycięzca otrzymuje miejsce w CONCACAF Champions League).
Zasady i ciekawostki
- 12 listopada 2018 odbyła się pierwsza edycja draftu USPORTS graczy uniwersyteckich, w trzech rundach wybrano 21. graczy. Wybrani gracze mogą podpisać jeden z dwóch typów kontraktów:
- profesjonalny kontrakt, wtedy gracz traci możliwość brania udziału w USPORTS
- kontrakt rozwojowy, wtedy gracz trenuje i gra z klubem CPL do sierpnia, wtedy wraca na uniwersytet i dalej bierze udział w USPORTS
- występują dwa rodzaje salary cap. pierwszy dla trenera i jego współpracowników, drugi to dla piłkarzy ( średnia zarobków to około $50 000)
- ma to być rozwojowa liga dla młodych kanadyjskich piłkarzy, więc wprowadzono zasady:
- co najmniej sześciu Kanadyjczyków w wyjściowej jedenastce
- co najmniej 50%+1 składu ma być graczami z Kanady
- limit siedmiu obcokrajowców na klub
- w każdym klubie wymóg trzech graczy U21, którzy mają wymóg rozegrania minimum 1000. minut
- prezydent ligi zapowiada rozszerzenie ligi do 10. zespołów w 2020, 14. do 2024 i 16. do 2026 roku
- Liga w przyszłości ma mieć system spadków i awansów
- w Polsce legalnie można oglądać mecze na https://onesoccer.ca/, wiadomo że będzie okres darmowy, potem cena ma wynosić ok. 29zł/miesiąc.
- w 2020 do ligi powinnna dołączyć Ottawa Fury, która warunkowo gra w USL Championship, CONCACAF wymusza na nich przeniesienie się do rodzimej ligi
- maksymalna odległość między jednym a drugim klubem to ponad 6 000km samochodem (samolotem 4 476km, trzecia najdalsza odległość między dwoma pierwszoligowymi klubami na świecie), a odwiedzenie wszystkich stadionów od jednego do drugiego wybrzeża to ponad 11.5 tys km samochodem. Poniżej rozłożenie klubów na tle Europy i Azji.
Więcej o Canadian Premier League dowiecie się również z naszego podcastu.
KLUBY
Forge FC (czytaj)
Cavalry FC
HFX Wanderers FC (czytaj)
Pacific FC (czytaj)
Valour FC
York 9 FC (czytaj)
FC Edmonton