Newsy
Strona główna / MLS / Aktualności / Piłkarze MLS na mundialu cz.1

Piłkarze MLS na mundialu cz.1

Mistrzostwa Świata w Rosji oglądamy przez pryzmat naszej reprezentacji i piłkarzy, którzy na co dzień występują w Major League Soccer. Wciąż pozostaje niedosyt po tym, jak Amerykanie zaprezentowali się w eliminacjach, ale nie możemy narzekać. Kilkunastu piłkarzy reprezentuje MLS na mundialu i wychodzi im to naprawdę nieźle. Pora podsumować pierwszą kolejkę fazy grupowej.

GRUPA F: Niemcy 0-1 Meksyk

Największą niespodziankę sprawili reprezentanci Meksyku, którzy pokonali aktualnych mistrzów świata. Swój udział miał w tym Carlos Vela (Los Angles FC). Bracia dos Santos całe spotkanie oglądali z poziomu ławki rezerwowych. 

29-latek rozegrał niecałe 60 minut, ale miał jasno określone zadania, z których wywiązał się perfekcyjnie. Carlos Vela był jednym z kluczowych piłkarzy El Tiri zarówno w defensywie, jak i ofensywie, gdzie był najbardziej aktywnym piłkarzem obok Lozano. To on często dogrywał piłkę kolegom (najwięcej kluczowych podań w tym czasie) i to on sprawił, że Toni Kroos nie prezentował się najlepiej. Jego rolę wyjaśnił na konferencji pomeczowej szkoleniowiec Meksyku.

„Pomysł na Carlosa był taki, że miał dać nam wszystko, co w jego mocy w ciągu 60 minut. Bez wątpienia był jednym z naszych najlepszych zawodników. (…) Zadaniem Carlosa Veli było dzisiaj znaleźć się w przestrzeni przed dwoma obrońcami, za Khedirą i Kroosem, ograniczając kontakt pomiędzy nimi. Myślę, że to nam się udało” ~Juan Carlos Osorio, trener

Szczegółowe statystyki Carlosa Veli

GRUPA G: Belgia 3-0 Panama

Major League Soccer najliczniej reprezentowali piłkarze Los Canaleros. W pierwszym składzie Panamy wybiegło aż czterech zawodników MLS: Román Torres (Seattle Sounders, kapitan), Michael Amir Murillo, Fidel Escobar (NY Red Bulls), Aníbal Godoy (SJ Earthquakes). Na ławce siedzieli Harold Cummings (SJ Earthquakes) i Adolfo Machado (Houston Dynamo).

Przypomnijmy, że dla reprezentacji Panamy to pierwszy w historii występ na mundialu. Hernán Darío Gómez nie postawił na formację z pięcioma obrońcami, ale Panamczycy i tak musieli głównie skupić się na defensywie. Sporo zadań miał były bramkarz LA Galaxy – Jaime Penedo, a w składzie Los Canaleros mogliśmy zobaczyć więcej zawodników z przeszłością w MLS. W podstawowej jedenastce wybiegł chociażby mistrz z poprzedniego sezonu – Armando Cooper czy znany z FC Dallas Blas Pérez.

Bohaterami byli jednak przede wszystkim piłkarze z bloku defensywnego, czyli kapitan Román Torres i dwóch młodych piłkarzy NY Red Bulls: Fidel Escobar i Michael Amir Murillo. Pierwszy zawinił przy jednym trafieniu Belgów, ale zebrał cenne doświadczenia i kilkukrotnie ratował swoich kolegów. Z kolei Murillo kilka razy po profesorsku zatrzymał Edena Hazarda, ale musi popracować jeszcze nad tym, co później robi z piłką, bo zbyt często ponosiła go finezja. Bardzo dobre zawody rozegrali też doświadczeni Román Torres i Aníbal Godoy.

„Przepraszam za wynik. Jestem jednak zadowolony z postawy zespołu. Teraz musimy wprowadzić poprawki” ~ Román Torres, kapitan Panamy

Szczegółowe statystyki Romána Torresa

Szczegółowe statystyki Michaela Amira Murillo

Szczegółowe statystyki Fidela Escobara

Szczegółowe statystyki Aníbala Godoya

GRUPA E: Kostaryka 0-1 Serbia

Kolejna reprezentacja, która jest licznie reprezentowana przez piłkarzy MLS to Kostaryka. Niestety jeszcze przed pierwszym meczem z powodu urazu zgrupowanie musiał opuścić Rónald Matarrita. 23-latek z New York City był jednym z podstawowych graczy Los Ticos.

W wyjściowej jedenastce zobaczyliśmy trzech zawodników Major League Soccer: David Guzmán (Portland Timbers), Marco Ureña (Los Angeles FC) i Francisco Calvo (Minnesota United). Na ławce rezerwowych siedzieli Kendall Waston (Vancouver Whitecaps) i Rodney Wallace (New York City FC). Los Ticos wyszli ustawieniem 5-2-3, ale, jak przyznał trener Óscar Ramírez, nie zrealizowali wszystkich założeń taktycznych. Ostatecznie przegrali z Serbią 0:1 po golu Aleksandara Kolarova z rzutu wolnego.

Kostaryka mogła powalczyć, ale piłkarze mieli problemy z ostatnim podaniem i wykończeniem. Możliwe, że w następnym meczu Johana Venegasa (piłkarz Minnesoty United; aktualnie na wypożyczeniu w Deportivo Saprissa) zastąpi były zawodnik Vancouver Whitecaps – Christian Bolaños. Los Ticos mogą czuć się rozczarowani, bo w kolejnych spotkaniach będzie o punkty zdecydowanie trudniej (Brazylia, Szwajcaria), a w meczu z Serbią wcale nie byli gorszym zespołem.

Szczegółowe statystyki Davida Guzmána

Szczegółowe statystyki Marco Ureñy

Szczegółowe statystyki Francisco Calvo

Grupa C: Peru 0-1 Dania

Reprezentacja Peru na mundial wróciła po 36 latach. Nie był to udany powrót, choć mógł być naprawdę kapitalny. Wszystko za sprawą nieskuteczności i pecha. Peruwiańczycy dominowali, ale nie potrafili strzelić gola. Do bramki trafił jednak Pulsen i choć nie wynikało to z przebiegu gry, to właśnie Dania mogła cieszyć z kompletu punktów.

Podstawowym piłkarzem reprezentacji Peru jest Yoshimar Yotún (Orlando City), który występuje na pozycji defensywnego/środkowego pomocnika. W meczu z Duńczykami rozegrał oczywiście całe spotkanie, standardowo nie schodząc poniżej pewnego poziomu, do którego przyzwyczaił nas już w MLS. Na ławce rezerwowych w gotowości czekał Andy Polo (Portland Timbers).

Szczegółowe statystyki Yoshimara Yotúna

Grupa F: Szwecja 1-0 Korea Południowa

Jedynym piłkarzem reprezentującym MLS w reprezentacji Szwecji jest Gustav Svensson (Seattle Sounders). Pomocnik jest głównie zmiennikiem i w takiej też roli wystąpił w meczu z Koreą Południową, pojawiając się na boisku w samej końcówce meczu. W ciągu niecałych dziesięciu minut zdołał zanotować kilka interwencji w defensywie, przyczyniając się tym samym do utrzymania dobrego wyniku i ostatecznej wygranej Szwecji z Koreą Południową.

Grupa A: Egipt 0-1 Urugwaj

Omar Gaber (Los Angeles FC) w kadrze Egiptu jest jednym z rezerwowych. Na boisku pojawi się raczej dopiero w przypadku urazu jednego z podstawowych graczy. Porażce z Urugwajem w końcowych minutach meczu przyglądał się z ławki rezerwowych.  

MECZE 2. KOLEJKI

19 czerwca (wtorek), godz. 20:00 Rosja 3:1 Egipt *

21 czerwca (czwartek), godz. 17:00 Francja – Peru

22 czerwca (piątek), godz. 14:00 Brazylia – Kostaryka

23 czerwca (sobota), godz. 17:00 Korea Południowa – Meksyk

23 czerwca (sobota), godz. 20:00 Niemcy – Szwecja

24 czerwca (niedziela), godz. 14:00 Anglia – Panama

* mecz został już rozegrany (uwzględnione w tabeli)

TABELE WYBRANYCH GRUP

Autor: Kasia Przepiórka

Redaktor Naczelna | Nie śpię po nocach, bo oglądam piłkę nożną... w USA, a za dnia o tym piszę. Z soccerem na dobre i na złe, od reprezentacji, przez MLS czy USL, aż do ligi uniwersyteckiej. Wbrew pozorom nie jestem szalona, zaglądam też na europejskie boiska (nie tylko w poszukiwaniu młodych talentów nadających się do reprezentacji USA). P.S. To prawda.

Zobacz również

Adam Buksa – analiza ligowych goli w sezonie 2022

Cztery bramki (najwięcej w zespole) w tym sezonie MLS zdobył nasz reprezentant Adam Buksa grający ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Discover more from Amerykańska Piłka

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading